A dél-olaszországi Calabria tartományban 90, a szomszédos Pugliában csaknem 30 migráns kötött ki vasárnap – jelentette Sárközy Júlia, az MTI tudósítója. A római belügyminisztérium legutoljára pénteken közölt adatai szerint év eleje óta több mint 35 ezer bevándorló érkezett, a tavalyi év ugyanezen időszakában számolt több mint 8600-hoz képest.
A parti őrség közlése szerint a hatóságok a vasárnapra virradó éjszaka siettek a kilencven fős csoport segítségére. A migránsok többségében afgánok, pakisztániak és szíriaiak, 14 felnőtt kíséret nélküli kis- és fiatalkorú van köztük. A határsértők közül
a legtöbben bangladesi, szíriai, pakisztáni, nepáli, indiai, egyiptomi, marokkói és török állampolgárok voltak.
A csoport négy napja kelt útra Törökországból, és egy húszméteres vitorlással kelt át a Földközi-tengeren. A partiőrség a vitorlásról motoros hajókra helyezte át az embereket, akiket Roccella Ionicába szállítottak. Partra szállásukat követően szokás szerint orvosi vizsgálatnak vetették alá őket, majd ideiglenesen a Roccella Ionica kikötőjében felállított sátortáborban helyezték el őket, melyet a vöröskereszt és a polgári védelem működtet, valamint az Orvosok Határok Nélkül szervezet is segítséget nyújt.
A calabriai tengerparti városban év eleje óta ez volt a 12. csoport, mely partot ért, ez három és fél hónap alatt majdnem kétezer migránst jelent. Tavaly egész évben több mint hétezren kötöttek ki Roccella Ionicában. A pugliai Bari kikötőjében az SOS Mediterranée francia civilszervezet Ocean Viking nevű hajója kötött ki 29 fővel, akiknek többsége Szudánból és Bangladesből származik.
Lampedusa szigetére néhány óra alatt csaknem 160-an érkeztek különböző hajókkal, melyeknek a partiőrség és a pénzügyőrség nyújtott segítséget. Az első csoportban 40-en voltak, majdnem kivétel nélkül közép-afrikaiak: beszámolóik szerint szombaton keltek útra a tengeren a tunéziai Szfakszból. Ugyanonnan indult egy másik hajó is 30 emberrel, valamint további kettő több mint 80 utassal, akik Burkina Fasóból, Elefántcsontpartról, Szenegálból, Ghánából és Maliból származnak.
Nyitókép: GUARDIA COSTIERA / AFP